Cześć! Nazywam się Agata. Z pierwszego wykształcenia jestem filologiem klasycznym. Po nauce łaciny i starogreki przyszedł czas na języki programowania - tak zostałam front-end developerką. Na spełnienie tego marzenia pracowałam bardzo długo. Pierwsza praca w branży IT to dopiero początek, a przede mną jeszcze morze nauki. Zapraszam do podczytywania o tym i tamtym z życia początkującej programistki:)

Cześć! Nazywam się Agata. Nie jestem zawodową programistką, ale filolożką, która na przekór wszystkiemu postanowiła zostać koderką!

Dawno mnie tu nie było (to akurat zauważyłaś/eś), dlatego na przeprosiny przychodzę z lista linków, które pomogą Wam (zacząć się) uczyć programowania. Zapraszam!

Materiały do nauki kodowania są różnorodne, dlatego dokonałam ich małego podziału. W wypisanych przeze mnie rzeczach znajdziesz kursy internetowe, książki itp. Staram się tez umieszczać informacje o tym, czy dana forma nauki jest płatna (P) czy darmowa (D) oraz w jakim języku funkcjonuje. Jeżeli znasz jeszcze coś godnego polecenia, to pisz śmiało w komentarzu i dziel się tą wiedzą z innymi!

 

Platformy e-learningowe

Platformy do nauki programowania to fajne rozwiązanie dla tych, którzy potrafią zarządzić sobą w czasie. Są wygodne, bo uczysz się kiedy chcesz i jak długo chcesz. Jedyny problem polega na tym, że trzeba się zmotywować, przysiąść i pouczyć.

W większości przypadków tego typu kursy internetowe oferują jakieś moduły i/lub kilka pierwszych lekcji za darmo, żeby potencjalny klient nie kupował kota w worku. Jeśli jesteś osobą całkowicie początkującą, to warto skorzystać z tej możliwości i opanować w ten sposób materiał bazowy.

Dodam, że w moim odczuciu czasem lepiej wydać kilka złotych/dolarów i zainwestować w abonament na jakimś portalu niż pakować ogromne sumy w książki, które szybko się dezaktualizują. Ale o książkach potem, oto lista kursów 🙂

CodeCademy (P) – ang.

CodeSchool (P) – ang.

Kodologia (P) – pol.

Coursera (P) – ang.

FreeCodeCamp (D) – ang. (o tym kursie więcej pisałam TUTAJ)

Pluralsight (P) – ang.

Udacity (D) – ang.

 

Gry

Druga fajną formą nauki, która być może przypadnie Ci do gustu są gry. Pomimo iż to tylko zabawa, bo może ta forma nauki będzie właśnie tą, która przypadnie Tobie do gustu.

CodinGame (D) – ang.

CodeWarriors (D) – ang.

CodeCombat (D) pol./ang.

 

Stronki i tutoriale

W Internecie można tez czasem znaleźć miejsca godne uwagi, w których opisane są najważniejsze zagadnienia związane z daną technologią.

Kurs JavaScript dla Superbohaterów (D) pol.

 

Książki

Książek do nauki kodowania jest wiele, a odpowiedź na odwieczne pytanie: kupować/nie kupować może okazać się kontrowersyjna. Dlatego ja powiem ogólnie – polecam książki do podstaw i o podstawach, ale kupowane „z umiarem” i najlepiej (choć to nie reguła) nie starsze niż wydane dwa lata temu (ta sama książka może mieć wiele wydań, koniecznie zwróć uwagę na rok wydania, bo nowsze często są poprawione, a wiedza w nich zaktualizowana).

Ze swojej strony z czystym sumieniem mogę polecić:

Seria „Programowanie na wesoło”, wydawana przez PWN (o jednej z książek pt.”JavaScript dla dzieci”, z której sama się uczyłam, pisałam TUTAJ)

Seria „Rusz Głową” (znana też jako „Head First”)  wydawana przez Helion

Blogi

Ostatnie, chociaż tak naprawdę mogłyby być pierwsze, bowiem to one często stanowią najbardziej interaktywną formę nauki poza kursami stacjonarnymi. Blogi!

kobietydokodu.pl (kurs Javy -> polecam też poznać historię współautorki bloga, bo jest to opowieść bardzo motywująca w drodze do stania się programistką/programistą :))

 

Będę aktualizowała powyższą listę, jeżeli natrafię na jakieś źródło godne Twojej uwagi.

Ściskam, Ag


  • Kategorie

  • Najnowsze wpisy

  • Archiwum

  • Znajdź mnie

  • Tagi