Cześć! Nazywam się Agata. Z pierwszego wykształcenia jestem filologiem klasycznym. Po nauce łaciny i starogreki przyszedł czas na języki programowania - tak zostałam front-end developerką. Na spełnienie tego marzenia pracowałam bardzo długo. Pierwsza praca w branży IT to dopiero początek, a przede mną jeszcze morze nauki. Zapraszam do podczytywania o tym i tamtym z życia początkującej programistki:)

Cześć! Nazywam się Agata. Nie jestem zawodową programistką, ale filolożką, która na przekór wszystkiemu postanowiła zostać koderką!

koderatornia;

Trzy słowa tytułem wstępu…
Albo trochę więcej niż trzy 🙂
Witam Cię serdecznie na blogu poświęconemu nauce programowania od podstaw podstaw, koderatornia;!
Pozwól, że będę się do Ciebie zwracała po imieniu i o to samo proszę Ciebie. Nie jest to przejaw mojej bezczelności, ale tak będzie mi zdecydowanie łatwiej prowadzić komunikację, a poza tym, skoro tu trafiłaś/eś, to myślę, że łączy nas więcej, niż mogłoby Ci się wydawać 🙂

O co chodzi z tą nauką programowania od podstaw podstaw?

Otóż, gdy ja zaczynałam naukę kodowania, bardzo trudno było mi znaleźć jakieś polskojęzyczne materiały, które w przystępny sposób wyjaśniłyby mi, osobie nieznającej slangu IT, zagadnienia z podstaw kodowania. Nie było łatwo, ale w końcu się udało. W tej chwili w sieci możesz znaleźć już więcej miejsc przyjaznych baby programmer’om*, jednak uważam, że wciąż jest ich zbyt mało. Dlatego teraz, kiedy posiadłam nieco tej wiedzy, chciałabym, byś Ty nie musiał/a wyważać już raz otwartych drzwi i skorzystał/a z mojego doświadczenia.

Hej, Agata! Ale dlaczego to robisz?

No właśnie, nie? 😉 Po pierwsze, chcę dzielić się zdobytą wiedzą, ponieważ wierzę w ideę open source, która w skrócie polega na darmowym udostępnianiu wiedzy specjalistycznej z różnych dziedzin (informatyki, języków obcych, finansów, PR-u itp.). Wraz ze wzrostem liczby osób posiadających wiedzę z danego zakresu, jakość tej wiedzy rośnie, co z kolei powoduje wzrost zapotrzebowania na tę wiedzę. Stan idealny, samonapędzająca się machina!
Poza tym bardzo lubię dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, co owocowało już prowadzeniem przeze mnie różnych warsztatów oraz zajęć językowych dla dzieci i dorosłych. Mam także kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu bloga. Tym razem postanowiłam połączyć te dwie pasje, by stworzyć blog będący miejscem spotkań z ludźmi, którzy tak jak ja chcą zgłębiać tajniki programowania. No wiesz, takie miejsce totalne 😀

O co chodzi z tą koderatornią;?

Moim celem jest znalezienie pracy jako front-endowiec, co w naturalny sposób wiąże się z wyglądem i funkcjonalnością interfejsu* stron lub aplikacji. Czyli z udekorowaniem surowego kodu stworzonego przez back-endowców. A skoro dekorowanie, to jak nazwać czynność upiększania kodu kodem? Wydaje mi się, że słowo koderatornia oddaje tę ideę w pełni.

Co tak naprawdę znajdę na blogu?

Chciałabym, byś na tym blogu znajdował/a podstawowe informacje z dziedziny informatyki, kawałki kodów, zadania do wykonania, ciekawostki, recenzje książek wspomagających naukę kodowania, informacje o tym, gdzie można się uczyć tego fachu, o tym, co w Internetach piszczy etc.
Większość postów będę umieszczała w czterech podstawowych kategoriach (od humanisty do programisty; kot programisty; praca domowa; krok po kroku;), o których dowiesz się więcej z kolejnych wpisów.
Postaram się dbać o regularność wpisów. Jednakże będzie to dla mnie duże wyzwanie, z racji iż pracuję w pełnym wymiarze godzin, pracę mam zmianową i wymaga ona ode mnie często bardzo wczesnego wstawania albo późnych powrotów. Skutkiem tego spędzam w domu niewiele czasu. Taki grafik wymusił na mnie wypracowanie indywidualnego podejścia do nauki kodowania tak, bym regularnie poświęcała mu jakąś ilość czasu.

Jesteś zawodową programistką?

Trochę tak i trochę nie. Mam co prawda za sobą epizod w postaci studiów podyplomowych związanych z programowaniem i stosowny dokument, ale o tym postaram się opowiedzieć kiedy indziej. Głównie skupiam się na nauce na własną rękę, dlatego wolę nazywać siebie amatorką. Dlatego też na wstępie chcę podkreślić, że wciąż się uczę, a wiedzy, którą muszę posiąść jest przede mną wciąż bardzo dużo. Sposoby nauki, jakie tu podam, są wyłącznie metodami wypracowanymi przeze mnie. Jest to blog skierowany do osób raczkujących w tematyce programowania, a ja nie jestem profesjonalną nauczycielką podstaw kodowania. Jeżeli jednak mimo to będziesz chciał/a tu zostać i być otwartą/tym na przekazywane przeze mnie treści, to ja bardzo chętnie się nimi z Tobą podzielę.
A jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o mnie samej albo o idei bloga, zapraszam do zakładki o mnie; && o blogu;.
Na koniec wspomnę o jeszcze jednym powodzie, dla którego powstał ten blog. Chciałabym przeprowadzić eksperyment na żywym organizmie – moim celem jest zmiana branży, w której pracuję i zostanie front-endowcem. Będzie to w moim życiu tak ostry skręt, że sama nie jestem pewna, jakie będą skutki tego manewru i czy w ogóle uda mi się osiągnąć zakładany cel. Nie chciałabym, by cokolwiek umknęło mojej uwadze, toteż postaram się wszystko spisywać i zamieszczać na blogu. Będziecie mogli śledzić, jak idzie mi dalsza edukacja oraz poszukiwanie nowej pracy w zupełnie nowej dla mnie branży. A jeżeli mi się uda (muszę w to wierzyć, inaczej w ogóle nie byłoby sensu próbować!), to może w przyszłości moje spisane doświadczenia pomogą komuś innemu w obróceniu jego życia do góry nogami i spełnieniu zawodowego marzenia.

A na koniec…

Masz jakieś pytania, sugestie? Zostaw je komentarzach do wpisu lub skontaktuj się ze mną poprzez formularz e-mailowy umieszczony na dole storny. Pomimo blogerskiego doświadczenia, prowadzenie bloga o tak wyspecjalizowanej tematyce stanowi naukę, dlatego jestem otwarta na wszystkie wskazówki i liczę na to, że będziemy uczyć się od siebie nawzajem. Wszak nie ma nic cenniejszego niż kontakt z Tobą, Drogi Czytelniku – drugim człowiekiem oraz wzajemna wymiana doświadczeń!
I to tyle, tytułem wstępu, w trzech słowach 🙂

 

Ag

* Spokojnie, wszystkie te zwroty zostaną niebawem wyjaśnione w kolejnych wpisach. Gdybyś jednak wcześniej miał jakieś pytania, to nie wahaj się ich zadawać.


  • Kategorie

  • Najnowsze wpisy

  • Archiwum

  • Znajdź mnie

  • Tagi